Home   Artist Development   ABC Symphony Australia Young Performers Awards   Young Performers Award Past Winners

Artist Development

Young Performers Award Past Winners

2015 (left to right)

Lloyd Van’t Hoff* clarinet

Lily Higson Spence violin

Christopher Cartlidge viola

2014 (left to right)

Grace Clifford* violin

Andrew Kawai oboe

Anna Da Silva Chen violin

2013 (left to right)

Hoang Pham* piano

Stefan Cassomenos piano

Andrew Kawai oboe

2012 (left to right)

Katerina Nazarova* violin

Young Kwon Choi piano

Som Howie clarinet

2011 (left to right)

Nicholas Russoniello* saxophone

Nicholas Young piano

Emily Sun violin

2010 (left to right)

Oliver She* piano

Richard Pollett violin

Ashley William Smith clarinet

2009 (left to right)

Ji Won Kim* violin

David Papp oboe

Bo An Lu piano

2008 (left to right)

Maxwell Foster* piano QLD

Rebecca Chan violin VIC

Jessica Foot oboe VIC

2007 (left to right)

Shaun Lee-Chen* violin WA

Benjamin Kopp piano NSW

Tristram Williams trumpet VIC

1959 – present day

Starting in 1981, an award for the most ‘Outstanding Competitor’ was
introduced which included engagements with ABC orchestras and continues today
with the Grand Final in which the winners of the Stage III category finals
compete for the title of ABC Symphony Australia Young Performer of the Year.
From 1981, this outstanding individual is marked with an asterisk (*)

2008 Maxwell Foster* piano QLD
Rebecca Chan violin VIC
Jessica Foot oboe VIC
2007 Shaun Lee-Chen* violin WA
Benjamin Kopp piano NSW
Tristram Williams trumpet VIC
2006 Cameron Hill* violin VIC
Brieley Cutting piano QLD
Shefali Pryor oboe NSW
2005 Suyeon Kang* violin VIC
Oliver Le Meng She piano QLD
Mark Gaydon bassoon SA
2004 Chen Gu violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
Edward Neeman piano ACT Winner of the David Paul Landa scholarship
Amy Dickson* saxophone NSW
2003 Olivia Sham piano NSW
Nicole Vasilakis violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
Richard Haynes* clarinet QLD
2002 Kristian Winther violin ACT Winner of the Nelly Apt Scholarship
Jamie Adam marimba SA
David Fung* piano NSW
2001 Pei-Jee Ng* cello QLD Winner of the Nelly Apt Scholarship and the Paul & Helena Haas
Scholarship
Kristian Chong piano VIC
Emma Scholl flute NSW
Caitlin Hulcup mezzo-soprano WA
2000 Sophie Rowell* violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
Grace Kim piano NSW Queen Elizabeth II Silver Jubilee Trust winner
Meg Sterling flute ACT

1990 Clemens Leske, Jnr* piano SA
Andrew Collis bass-baritone QLD
Anna McMichael violin SA
Markus Lutz percussion QLD
1991 Tamara-Anna Cislowska* piano NSW
Kathryn McCuster soprano WA
Zoë Black violin VIC
1992 Natalie Chee* violin NSW
Caroline Almonte piano VIC
Steve Rossé tuba NSW
Lisa Brown soprano WA
1993 Liwei Qin* cello VIC
Rebecca Chambers piano VIC
Sarah Warner bassoon WA
Emma Lysons soprano WA
1994 Elowyn Leonard* clarinet ACT
Sally Cooper violin SA
Fiona Campbell mezzo-soprano WA
Margot Lee bassoon SA
Shan Deng piano QLD
1995 Alison Eddington* percussion NSW
Leanne Kenneally soprano QLD
David Tong piano VIC
Sally Cooper violin SA
1996 Andrew Day* flute VIC
Lachlan Redd piano ACT
Catherine Carby mezzo-soprano VIC
Susie Park violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
1997 Philip Arkinstall* clarinet NSW
Kirsten Le Strange violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
Alexandra Sherman mezzo-soprano VIC
Fabian Russell tuba VIC
Lance Coburn piano QLD
1998 Simon Tedeschi* piano NSW
Sarita Kwok violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship
Nicole King bassoon VIC
Caroline Chown soprano QLD
1999 Claire Edwardes* percussion NSW
Andrea Lam piano NSW
Göknur Ray soprano NSW
Alexandra Osborne violin NSW Winner of the Nelly Apt Scholarship

1980 Sue-Ellen Paulsen cello QLD
Stephen Emmerson piano QLD
Claire Primrose soprano VIC
Michael Mulcahy trombone VIC
1981 Award for most outstanding competitor introduced. (marked
with *)
Jolanta Nagajek* mezzo-soprano WA
John White marimba SA
Brett Dean viola QLD
Robert Zocchi piano ACT
1982 Ian Munro* piano VIC
Ivan James cello NSW
Geoffrey Payne trumpet VIC
1983 Joan Qiong Shih* violin TAS
Margaret Schindler soprano QLD
Deborah de Graaff clarinet NSW
Paul Ford piano VIC
1984 Adele Anthony* violin SA
Susan Dunn soprano QLD
Katrina Brown piano SA
Warwick Tyrrell trombone NSW
1985 Diana Doherty* oboe VIC
Cameron Retchford cello QLD
Yasuko Toba piano WA
Miriam Gormley soprano QLD
1986 Name changed to ABC Young Performers’ Competition. State
finals converted to four category finals. Young Performer of the Year
receives extra cash and minimum of three concert performance with ABC
orchestras .
Alison Lazaroff* violin NSW
Philip Mayers piano QLD
Anna Connolly soprano QLD
Frances Barzyk tuba VIC
1987 Name changes to ABC Young Performers Award.
Bernadette Harvey* piano NSW
Karen Robertson mezzo-soprano VIC
Amanda Parsons horn WA
Patricia Ayling cello NSW
1988 Virginia Taylor* flute ACT
Julian Smiles cello ACT
Yanghee Kim piano NSW
Ian Vayne bass-baritone QLD
1989 Melissa Barnard cello NSW
Antony Chesterman* oboe NSW
Louise Page soprana ACT
Duncan Gifford* piano NSW

1970 Julie Raines harp VIC
Anthony Newcombe piano SA
1971 Ormsby Wilkins piano VIC
Rodney Lowe trumpet VIC
Margot Wall soprano VIC
1972 Rosalie Myers piano WA
Andrew Peter Bowman male alto QLD
Keith Crellin viola TAS
1973 Renate Turrini piano SA
Jeffrey Crellin oboe SA
Jonathan Summers baritone VIC
1974 Virginia Inkratas piano NSW
Wendy Verco mezzo-soprano NSW
Michele Walsh violin SA
1975 Lesley Young piano QLD
Graham Godfrey tenor QLD
Alan Vivian clarinet VIC
1976 Anthony Halliday piano VIC
Rosamund Illing soprano SA
Peta Lowe violin SA
1977 Robyn Cantle soprano NSW
Jenni Flemming piano QLD
Susan Blake cello NSW
1978 Four categories introduced (Vocal, Orchestral Strings,
Keyboard, Other Instrumental).
Amelia Fonte mezzo-soprano QLD
Laurien Kennedy cello VIC
Victor Sangiorgio piano VIC
Peter Veale oboe SA
1979 Keith Birchley piano QLD
Liza Cheshire flute NSW
Adele Nisbet soprano QLD
Howard Penny cello ACT

1960 Nance Grant soprano VIC
Stephen McIntyre piano VIC
1961 Ruth Gurner soprano SA
Rodney Sigston piano VIC
Michael Wentzell organ VIC
1962 Charmian Gadd violin NSW
Janet Gare piano TAS
Janice Hearne soprano SA
1963 Althea Bridges soprano NSW
Phillip Miechel clarinet VIC
Geoffrey Madge piano SA
Kerry Smith violin QLD
1964 Roger Woodward piano NSW
Brian Hanly violin WA
Paul Curtis flute NSW
Elizabeth Tippett mezzo-soprano VIC
1965 Pamela Bryce violin QLD
Vernon Hill flute QLD
Janet Lasscock soprano SA
Elizabeth Leslie piano NSW
1966 Margaret Crawford flute SA
Janice Taylor soprano VIC
Elizabeth Drake piano VIC
1967 Robert Davidovici violin NSW
Thomas Ungar piano NSW
Glenys Fowles soprano WA
Ian Morgan clarinet VIC
1968 Preliminary recital stage introduced. Instrumental
categories divided into Keyboard and ‘Other’. Name changed to Instrumental
and Vocal competition.
Nathan Waks cello NSW
James Whitbread baritone VIC
Tom Pommerel piano QLD
1969 Margaret Garrett soprano NSW
Tanya Hunt cello VIC
Gustave Fenyö piano NSW

1944 An annual state based competition was organised.
Richard Farrell piano NSW
Audrey White piano SA
Betty Munro George piano WA
1945 No winner selected
1946 Beryl Kimber violin NSW British Council Scholarship winner
Manfred Clynes piano VIC Juilliard Scholarship winner
Sybil Willey contralto QLD Juilliard Scholarship winner
1947 Dallas Haslam piano VIC Juilliard Scholarship winner
1948 Frances Moran piano WA Juilliard Scholarship winner
Laurence Davis piano NSW
Norma Cornelius soprano QLD
Berenice Lehmann piano SA
1949 Commonwealth Finals first held
Donald Weekes violin VIC Commonwealth winner
Ronald Jackson bass NSW
Helen McKinnon contralto QLD
Sylvia Biddle soprano QLD
Pamela Main piano SA
Pamela Flower soprano WA
Lyall Duke piano TAS
1950 Awards inaugurated for singers and instrumentalists. Name
changed to ABC Concerto and Vocal Competition
Ronald Price piano VIC Commonwealth winner
Enid Strong piano NSW
Trevor Lewis baritone NSW
Leslie Miers piano VIC
Kevin Miller tenor SA
Elise Longwill soprano WA
1951 Kevin Miller tenor SA
Audrey White piano SA
1952 Marjorie Conley soprano NSW
Max Olding piano VIC
1953 Lynette Kierce soprano VIC
Donald Westlake clarinet VIC
1954 Donald Thornton piano WA
Patricia Wyatt soprano WA
1955 Neil Warren-Smith bass-baritone VIC
Barbara Hoad clarinet QLD
1956 Russell Cooper bass-baritone NSW
Janette Hamilton piano NSW
1957 Patricia Connop soprano WA
Stanley Ritchie violin NSW
1958 Lynette Howieson soprano WA
Geoffrey Michaels violin WA
1959 Gloria McDonall soprano VIC
Irene Pang piano NSW